Wycieczka do Wielunia
7.06.2006.

Kędzierzyn - Gliwice - Chorzów Batory - Tarnowskie Góry - Wieluń - Kępno - Kluczbork - Opole - Kędzierzyn

Bilety:

Relacja:


7 czerwca postanowiłem przejechać się koleją do Wielunia. Najbardziej zależało mi na zaliczeniu odcinka Wieluń Dąbrowa - Kępno gdzie pozostały dwie pary pociągów na dzień. Miały one być zawieszone już od 1 kwietnia ale jakoś się uchowały. Od 1 czerwca została uruchomiona czwarta para na trasie Kluczbork - Opole co bardzo ułatwiło mi powrót z tego kółeczka więc nie zwlekałem dłużej z wybraniem się na nie. ;-) Rozpoczynam jest przed 8:00 na 4 peronie kędzierzyńskiego dworca. Mój pociąg mający być podstawiony w Kędzierzynie zostaje zapowiedziany jako z Opola do Gliwic i tak też przyjeżdża. Odjazd gdzieś tak ze 2 minutki po czasie. Do Gliwic docieramy bez problemu i tu czas na pierwsze tego dnia fotki:


Następnie wsiadam w osobówkę do Częstochowy obsługiwaną kiblami z ZPR Łódź. Jadę nią do Chorzowa Batorego gdzie mam przesiadkę na pociąg w kierunku Tarnowskich Gór. Muszę tu czekać 40 minut bo osobówka jadąca godzinę później i na dodatek bezpośrednio ode mnie z Kędzierzyna jest zdekomunikowana na jednej minucie z pociągiem Katowice - Kluczbork (gratulujemy PKP). Tak więc po krótkim obejrzeniu Chorzowa (a właściwie jego obrzeży) wracam na stację bo tam ciekawiej można spędzić ten czas. Na przykład focąc. :-D :


Osobówka do Kluczborka przyjeżdża planowo. Wsiadam i ruszamy. Wyjeżdżając ze stacji mijamy się z osobówką z Kędzierzyna... Między Chorzowem Starym a Bytomiem był jakiś czas temu remont i jedzie się tam całkiem fajnie. Pokonujemy kolejne stacyjki. Za Nakłem Śl. wpuszczono nas na szlak jednotorowy (idzie równolegle do dwutorowego) po którym wleczemy się nie miłosiernie i w efekcie w Tarnowskich Górach meldujemy się z poślizgiem. Kibelek do Wielunia Dąbrowy oczywiście czeka. Szybko zajmuję miejsce ale i tak najpierw odjeżdża Kluczbork a potem dopiero my. Teraz trochę w nerwach czekam kiedy kondi sprawdzi mi bilet. Jest to pociąg O+ (międzywojewódzki) więc mogę liczyć się z jego stratą (bo PKP wprowadziło durnowatą zasadę wymian biletów na zastępcze w pociągach O+). Kondi zjawia się za Herbami. Na szczęście nic nie wypisuje, po prostu kasuje bilet i idzie dalej. ;-) Linia z Herbów do Wielunia typowo lokalna, jednotorowa, ale prędkość nie taka zła, spokojnie mogłyby tędy śmigać pospiechy ale pewnie w Kępnie byłby problem z poziomami. W Pankach mamy krzyżowanie z kiblem z Wielunia (planowo chyba w Krzepicach), przez co nasze opóźnienie jeszcze trochę się zwiększa. W Krzepicach wykonuję fotkę:Podobnie jak w Janinowie:


A także Pątnowie Wieluńskim gdzie stoi już kibel, który później powiezie mnie do Kępna:


Trasa z Herb do Kępna przez Wieluń jest ciekawa z jeszcze jednego względu. Przechodzi przez 4 województwa. I tak jedziemy z Herb w śląskim przez opolskie z Janinowem, łódzkie z Wieluniem do Kępna w wielkopolskim. Niestety w sytuacji aktualnego podziału PKP PR na ZPR-y poszczególnych województw jest to dla tej linii bardzo niekorzystna sytuacja. Docieram do Wielunia. Chcę obejrzeć też miasto więc nie jadę do Dąbrowy tylko wysiadam na "głównym". Za wiele tutaj nie ma, jeden tor z peronem a na nim budka - poczekalnia z kasą. Cykam mój kibel jak odjeżdża:


Następnie idę na miasto. Ładny ryneczek mają. ;-) Po powrocie wykonuję masę fot przystanku. Korzystając z tego że na końcu peronu nie ma żywego ducha wkraczam na tor i próbuje wykonywać zdjęcia typu "Kolej z perspektywy mrówki" ale zbyt ciekawie one nie wychodzą. Klika zdjęć przystanku zamieszczam poniżej:


Przejeżdżający towar również załapuje się na fotkę:


Na stacyjkę przybywa kilku pasażerów. Przyjeżdża też pociąg rel. Pątnów Wieluński - Kępno, którym się zabieram. Po drodze focenie trasy.
Wieluń Dąbrowa:


Biała:


Czastary:


Pieczyska:


Wieruszów Miasto:


Wieruszów:


Świba:


Docieramy do Kępna gdzie pociąg kończy bieg. Kępno jest stacją dwupoziomową, jedną z dwóch w Polsce. Perony dolne to trasa Wieluń - Kępno - Oleśnica, a górne Kluczbork - Ostrów Wielkopolski. Pora na sesję zdjęciową:


Pomnik parowozu na stacji również załapuje się na fotkę:


Następnie wchodzę na peron górny gdzie przyjeżdża osobówka Ostrów Wielkopolski - Kluczbork. Dużo uczniów wraca nią ze szkół. Po drodze focenie niektórych stacyjek.
Łęka Opatowska:


Kostów:


Biskupice koło Kluczborka:


Krzywizna:


Docieram do Kluczborka gdzie w oczekiwaniu na pociąg do Opola cykam kolejne zdjęcia:


Wjeżdżający szynobus z Opola również zostaje uwieczniony:


Zajmuję miejsce. Frekwencja marna, może z 5 osób, no ale popołudniami to ludzie jeżdżą raczej w kierunku Opole-Kluczbork. Po szybkiej zmianie czoła ruszamy. Na przystankach po drodze wymiana pasażerów znikoma. Punktualnie docieramy do Opola, gdzie szynobus się zapełnia i po zmianie czoła odjeżdża do Kluczborka. Podczas pobytu na stacji wykonałem 4 fotki:


Odwiedziłem też Empik. Po powrocie wsiadam do zmodernizowanego kibla Wrocław-Kędzierzyn i jadę do domu, gdzie docieram planowo. ;-)