Odbiór SA134-014
29.09.2009.

Bilety:

Relacja:

29 września 2009 odbyło się uroczyste przekazanie ostatniego piątego szynobusu SA134 zakupionego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Tak się złożyło, że byłem zaproszony na tą imprezę, więc oczywiście skorzystałem z przejażdżki. Na kędzierzyński dworzec przybyłem dość późno, ale okazało się że osobówka do Opola o 7:02 jeszcze nie podstawiona co mnie lekko zdziwiło. Po chwili zapowiedź, że się podstawia i w oddali widać kibelek. Na wyświetlaczu dostrzegam jednak Gliwice. Myślę sobie czyżby dyżurny pomylił kible ? I okazało się, że miałem rację, bo mechanik gdy zorientował się, że pojedzie nie tam gdzie trzeba gwałtownie zahamował, a następnie musiał się cofać. Spowodowało to 10 minut opóźnienia. Osobówka okrojona, zamiast 2 kibli jedzie 1, więc ludzie wsiadający na dalszych stacjach muszą cisnąć się w przedsionkach. Niestety w połowie drogi zaczyna padać deszcz. Po przyjeździe do Opola głównego bohatera imprezy można było zastać przy budynku Przewozów Regionalnych gdzie był szykowany do przejazdu:


W półki na bagaże wetknięte wiatraczki, a na siedzeniach smycze i ulotki - wszystko z logo interREGIO. W części rowerowej stół z przekąskami i hostessy. Po zakończeniu przygotowań SA134-014 przetacza się peron 4 gdzie oczekują już jego pasażerowie. Przejazd jest zamknięty, tylko dla zaproszonych gości czyli przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Przewozów Regionalnych i mediów. Przy tylnej kabinie rozkłada się połączona orkiestra dęta Politechniki Opolskiej i Zespołu Szkól Elektrycznych w Opolu. Muzykami dyryguje Przemysław Ślusarczyk:


Gdy wszyscy zajmują miejsca możemy ruszyć w promocyjną jazdę do Lewina Brzeskiego i z powrotem. Wyjazd punktualnie o 8:50. Podczas jazdy serwowane są kanapki, cukierki i kawka lub herbatka:


Jedzie się gładko i płynnie. Osiągamy prędkość 120 km/h. Każdy otrzymuje też bilet pamiątkowy, na którego odwrocie znajduje się rozkład pociągów interREGIO przejeżdżających przez Opolszczyznę. Kierowniczka pociągu przy kontroli kasuje je zabytkowym kasownikiem odciskającym dzisiejszą datę wraz z dziurką. Po przyjeździe do Lewina większość osób wyległa na peron:


Rozpoczęły się przemówienia. Najpierw mikrofon wziął do ręki dyrektor PESY Bydgoszcz - Pan Tomasz Zaboklicki, który podziękował Urzędowi Marszałkowskiemu za owocną współpracę oraz pogratulował myślenia ekonomicznego i szybkich decyzji dzięki czemu na zakup szynobusów wydano o 5,1 mln zł mniej niż zakładano. Podkreślił również, że opolskie jest pierwszym województwem, które zakończyło wymianę taboru, podczas gdy wiele innych województw jest jeszcze daleko "w lesie". Przedstawiciele UM otrzymali również pamiątkowe obrazki z wizerunkiem SA134:


Za wszystko w imieniu UM podziękował Członek Zarządu Województwa - Andrzej Kasiura:


Następnie głos zabrał Tomasz Moraczewski - dyrektor generalny PKP PR, który z kolei podziękował UM za użyczenie spółce szynobusu:


W międzyczasie przez stację przemknął prestiżowy KORFANTY do Warszawy. Czas naglił, więc po przemówieniach trzeba było szybko zająć miejsca w szynobusie i zjechać na grupę towarową celem przepuszczenia WIELKOPOLANINA do Przemyśla i osobówki z Raciborza do Wrocławia. W tym czasie przedstawiciele UM i PKP PR zasiedli do stołu, aby podpisać oficjalną umowę użyczenia szynobusu. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego podpisy złożyli Pan Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego oraz Pan Andrzej Kasiura. Ze strony Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych umowę podpisali Pan Krzysztof Wiecheć – Dyrektor Zakładu i Pan Sylwester Brząkała – Zastępca Dyrektora:


Gdy podpisywanie dobiegało końca wyruszyliśmy w drogę powrotną w czasie której był jeszcze czas na wywiady, rozmowy i konsumpcję:


Impreza zakończyła się o 9:50 na peronie 4 opolskiego dworca:


Do domu powróciłem osobówką po 11:00, która aktualnie kursuje w relacji Brzeg - Kędzierzyn.